ГЛИНСЬКИЙ ЛІЦЕЙ
ЗДОЛБУНІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Центральна 15, с.Глинськ Рівненський район, Рівненська область, 35710,
E-mail: glinschool@email.ua, https://glinschool.e-schools.info
Код ЄДРПОУ 41844625
__________________________________________________________________
НАКАЗ
31 травня 2024 року №
Про результати моніторингових досліджень
стану викладання математики в 1-4 класах
Глинського ліцею
На виконання плану роботи Глинського ліцею на 2023-2024 навчальний рік (Додаток 4. Графік проведення моніторингу стану формування ключових та предметних компетентностей під час викладання предметів навчального плану у 2023-2024 н.р.), на підставі поданої довідки (додаток 1) та з метою усунення виявлених недоліків під час моніторингу системи роботи вчителів початкових класів на навчальних заняттях з математики в 1-4 класах
НАКАЗУЮ:
- Стан викладання математики у 1-4 класах Глинського ліцею вважати таким, що відповідає вимогам Державного стандарту.
- Заступнику директора з навчально-виховної роботи Ірині МЕЛЬНИЧУК:
- Проаналізувати підсумки моніторингу стану викладання математики в початковій школі на засіданні педагогічної ради.
Червень 2024
-
- Продовжувати здійснювати системний моніторинг за роботою вчителів початкових класів на уроках математики в 1-4 класах.
Постійно
- Голові методичного об’єднання вчителів початкових класів Світлані ПРИТ та учителям початкових класів Глинського ліцею: Олені САВРАЙ, Галині МОХІЛЬ, Ірині РОЗГОН протягом навчального року:
- Проаналізувати результати моніторингу стану викладання математики в 1-4 класах на засіданні методичного об’єднання вчителів початкових класів.
- Застосовувати творчий підхід до вивчення предмета та заохочувати дітей до самостійної роботи.
- Надавати пріоритетне значення практичній спрямованості навчальних занять та диференціації навчання на уроках математики.
- Сприяти реалізації індивідуальних освітніх траєкторій учнів, які мають низький рівень знань з математики.
- Систематично застосовувати під час навчальних занять формувальне оцінювання з метою підвищення мотивації учнів до навчання.
- Систематично працювати над підвищенням рівня викладання предмету, вдосконалювати свою професійну майстерність, впроваджувати в освітній процес інноваційні методи навчання, ІКТ з метою розвитку в учнів ключових компетентностей.
- Вчителям інклюзивних класів: Ірині РОЗГОН, Світлані ПРИТ приділяти достатньо уваги дітям з ООП під час навчальних занять з урахуванням розроблених індивідуальних програм розвитку.
Постійно
- Практичному психологу Інні ВИСОЦЬКІЙ надавати допомогу учням 1-4-х класів та вчителям, які викладають у цих класах, щодо успішної адаптації в умовах нової української школи.
Постійно
- Контроль за виконанням даного наказу покласти на заступника директора з навчально-виховної роботи Ірину МЕЛЬНИЧУК.
Директор ліцею Валентина ЦИБУЛЬСЬКА
З наказом ознайомлені:
____________Ірина МЕЛЬНИЧУК
____________Олена САВРАЙ
____________Ірина РОЗГОН
____________Галина МОХІЛЬ
____________Світлана ПРИТ
Додаток 1 до наказу
по Глинському ліцею
від 31.05.2024 р.№___
Довідка
про результати моніторингових досліджень
рівня навчальних досягнень учнів та стану викладання математики
у 1-4 класах Глинського ліцею
На виконання плану роботи Глинського ліцею на 2023-2024 навчальний рік (Додаток 1. Графік проведення моніторингу стану формування ключових та предметних компетентностей під час викладання предметів навчального плану у 2023-2024 н.р.), протягом травня 2024 року адміністрація закладу освіти провела моніторинг стану викладання математики в початковій школі. З цією метою було здійснено відвідування уроків, аналіз вивчення й узагальнення системи роботи вчителів початкових класів, аналіз контрольних робіт, дотримання інструктивно-методичних рекомендацій щодо вивчення предмета, відповідність змісту уроків державним навчальним програмам, вивчення календарно-тематичних планів, аналіз поурочних планів, стану ведення класних журналів, дотримання критеріїв оцінювання, упровадження інтерактивних форм та методів навчання.
Освітній процес у Глинському ліцеї у 2023-2024 навчальному році організовано відповідно до Типових навчальних планів і програм, затверджених Міністерством освіти і науки України:
- для учнів 1 – 4 класів за Освітньою програмою Глинського ліцею І ступеня (початкова освіта), на основі Типової освітньої програми для учнів 1-2 класів закладів загальної середньої освіти ,розробленої під керівництвом О.Я.Савченко (затвердженої наказом МОН України від 12.08.2022 №743) та Типової освітньої програми для учнів 3-4 класів закладів загальної середньої освіти ,розробленої під керівництвом О.Я.Савченко (затвердженої наказом МОН України від 12.08.2022 №743).
Наслідки моніторингу стану викладання математики в початковій школі свідчать про те, що календарні плани з математики вчителями 1-4 класів складено з урахуванням вимог даних програм та методичних рекомендацій щодо викладання математики в початкових класах у поточному навчальному році.
Перевірка класних журналів показала, що записи усіх учителів 1-4 класів ведуться розбірливо, чітко та охайно. Теми уроків відповідають календарному плануванню, що свідчить про виконання навчальних програм.
Результати перевірки робочих зошитів показали, що підпис зошитів оформлений згідно із загальними вимогами. Учителі формують навички каліграфічного письма, ведуть систематичний контроль за виконанням орфографічного режиму. Постійно вербально оцінюють всі види робіт.
Початковий курс математики покликаний розкрити учням роль математики в пізнанні явищ і закономірностей навколишнього світу; формувати в дітей основи математичних знань та способів дій; реалізувати потенціал галузі для застосування здатності міркувати логічно, для розвитку математичного мовлення.
На уроках математики передбачено виконання таких завдань:
- формування в учнів розуміння ролі математики в пізнанні явищ і закономірностей навколишнього світу;
- формування у дітей досвіду використання математичних знань та способів дій для розв’язання навчальних і практичних задач;
- розвиток математичного мовлення учнів, необхідних для опису математичних фактів, відношень, закономірностей;
- формування в учнів здатності міркувати логічно, оцінювати коректність і достатність даних для розв’язання навчальних і практичних задач.
- організація та виконання міжпредметних навчальних проектів, міні-досліджень тощо.
Учителі початкових класів використовують індивідуальні, парні, групові та колективні форми роботи. Також застосовують проблемні ситуації, ситуації успіху, технології критичного мислення, комп’ютерні технології, технології навчання з Lego, дидактичні ігри, уроки-казки, уроки-мандрівки та інші. Надзвичайно ефективними виявляються уроки математики, забезпечені мультимедійною підтримкою.
Класні кімнати 2-4 класів обладнані мультимедійним устаткуванням (ноутбук, проектор, принтер), однак у 1 класі відсутній проектор. У класах є органайзери для зберігання наочності, календарі погоди, психологічного настрою учнів, стенди, вісники для батьків тощо. У всіх класах створені осередки для учнів та вчителів, укомплектовані наочними засобами навчання: набори «Lego»; наочні плакати, навчальне обладнання для уроків математики.
Кадрове забезпечення
Клас |
ПІБ учителя |
Кваліфікаційна категорія, педагогічне звання |
Педагогічний стаж |
1 |
САВРАЙ Олена ПЕТРІВНА |
Спеціаліст вищої категорії |
29 |
2 |
МОХІЛЬ Галина Валентинівна |
Спеціаліст вищої категорії |
23 |
3 |
РОЗГОН Ірина Миколаївна |
Спеціаліст вищої категорії, педагогічне звання «старший учитель» |
36 |
4 |
ПРИТ Світлана Данилівна |
Спеціаліст вищої категорії, педагогічне звання «старший учитель» |
37 |
Ці дані свідчать про те, що кадровий склад педагогічних працівників забезпечує викладання предмета на належному науково-методичному рівні.
Усі вчителі на уроках дотримуються принципів особистісно-орієнтованого навчання, співробітництва та співтворчості між учнями та педагогами. Використовують активні та інтерактивні форми навчання, різноманітні завдання на розвиток у молодших школярів логічного і творчого мислення; привчають дітей працювати з тестами, пропонують учням завдання з урахуванням індивідуальних особливостей та ігрові ситуації, в яких діти можуть випробовувати себе в різних соціальних ролях.
Слід відмітити старанну підготовку вчителів до кожного уроку: продумані етапи уроків, раціональне використання часу, відповідність використаного навчально-дидактичного матеріалу віковим особливостям учнів, що свідчить про майстерність педагогів. Навчальні досягнення учнів 1-4 класів не оцінюються в балах.
Відвідані уроки засвідчили, що педагоги будують уроки з врахуванням психологічних та індивідуальних особливостей розвитку дітей відповідно до програми Нової української школи та Державного стандарту початкової освіти. Особливо це спостерігається в інклюзивних класах (3-4 класи). Зміст уроків відповідає вимогам навчальних програм та календарному плануванню.
У освітньому процесі велику увагу вчителі приділяють грі як основному виду дитячої діяльності. Ігрова діяльність є цінним засобом виховання розумової активності учнів, активізує психічні процеси, викликає живу зацікавленість у процезі пізнання. Під час проведення дидактичних ігор діти залюбки долають труднощі у навчанні, розвивають свої здібності та вміння. Кожен урок вчителів початкових клласів продуманий, насичений різноманітними творчими розробками (тестами, математичними диктантами, дидактичними картками, іграми).
У 1 класі учитель САВРАЙ Олена Петрівна приділяє значну увагу розвитку математичної мови, навичок орфографічного режиму. Щоб уроки були ефективнішими, використовує наочність, що дозволяє дітям швидше засвоїти норми написання та математичну термінологію, краще розуміти вчителя. Під час уроків проводить каліграфічні хвилинки, спрямовані на вдосконалення написання різних цифр. Старається подавати матеріал від простого до складного, використовує метод порівняння, спонукає учнів до самостійних рішень.
У 2 класі учитель МОХІЛЬ Галина Валентинівна акцентує увагу на використанні сучасних педагогічних технологій в удосконаленні обчислювальних навичок молодших школярів. Види діяльності на уроках обирає з урахуванням мети і завдань та інтересів учнів. Максимально використовує навчальні, виховні й розвивальні можливості текстових задач, залучає активні форми, методи й засоби навчання, що ґрунтуються на організації диференційованої та самостійної роботи учнів. У процесі вивчення математики формує в учнів предметну математичну компетентність, загальнонавчальні вміння, культуру мовлення, чіткість і точність думки. Значну увагу приділяє дотриманню норм орфографічного режиму: на уроках постійно дає вправи на орфографічне написання цифр, проводить математичні диктанти, розвиває здатність розв’язувати сюжетні задачі, логічно міркувати, виконувати дії за алгоритмом, обґрунтовувати свої дії.
Учитель 3 класу РОЗГОН Ірина Миколаївна приділяє увагу створенню найсприятливіших умов для розумового розвитку учнів, обов’язково враховуючи індивідуальні особливості, нахили, інтереси. Основою процесу навчання є рівнева диференціація. Це дає змогу реалізувати базову математичну освіту з різним рівнем обґрунтованості. Особливістю роботи вчителя є наявність на кожному уроці практичних моментів, постійне залучення учнів до самостійної роботи. Учитель спільно з учнями обговорює ідеї та алгоритми розв’язання задач. Важливе місце в організації навчання математики посідає система самостійної роботи учнів. Обсяг самостійних робіт добирається з метою відпрацювання необхідних загальнонавчальних та предметних умінь і навичок. Формуванню відповідних мотивів до самостійної роботи сприяє застосування завдань на рисунках, контрольних запитань.
Учитель 4 класу ПРИТ Світлана Данилівна намагається осучаснити урок за допомогою комплексного використання засобів навчання та різних дидактичних матеріалів, нових освітніх технологій. Це дає змогу об’єктивно оцінювати навчальні досягнення учнів, виявляти обдарованих дітей. На уроках математики учні працюють на рівні розумової напруженості з урахуванням їхніх навчальних можливостей. Це забезпечується достатньо великою кількістю навчально-пізнавальних дій, які виконуються на заняттях. Завдання вибираються різної складності з урахуванням індивідуальних особливостей школярів. Виконанню такого обсягу роботи на уроці сприяють продумані етапи уроку, раціональне використання часу уроку, правильність добору матеріалу.
У класних кімнатах 1-4 класів створені належні умови для організації освітнього процесу: чисто, затишно, дотримуються санітарно-гігієнічні вимоги щодо освітлення і температурного режиму. У кожній класній кімнаті оформлено тематичні стенди: зразки написання цифр, числовий ряд, математичні формули, схеми; наявні таблиці, роздатковий матеріал, методична література.
Аналізуючи учнівські зошити з математики слід відзначити, що учителі приділяють належну увагу формуванню навичок каліграфії і культурі письма. У зошитах подають зразки, висловлюють пропозиції щодо покращення виконання завдань. У більшості учнів сформована висока культура ведення зошитів, проте є зошити, що ведуться без дотримання вимог їх ведення, є багато виправлень і помилок.
ВИСНОВКИ:
- Роботу вчителів початкових класів щодо формування навчальних умінь і навичок з математики учнів визнати достатньою.
- Голові методичного об`єднання вчителів початкових класів ПРИТ Світлані Данилівні на черговому засіданні методичного об`єднання обговорити результати моніторингу стану викладання математики в початковій школі і шляхи усунення недоліків та зауважень.
- Учителям початкових класів Світлані ПРИТ, Олені САВРАЙ, Галині МОХІЛЬ, Ірині РОЗГОН:
3.1 Формувати загальнонавчальні знання, уміння й навички відповідно до Державного стандарту початкової загальної освіти та навчальних програм з математики.
3.2. Постійно шляхом самоосвіти, взаємовідвідування уроків колег вдосконалювати методику проведення уроків, урізноманітнити види тренувальних вправ для закріплення нового матеріалу.
3.3. Постійно використовувати інноваційні технології для формування компетентностей учнів.
3.4. Активізувати практичну спрямованість уроків математики. Вчити застосовувати отримані знання в житті.
3.5. Посилити роботу над формуванням навичок практичного застосування прийомів обчислення як усного так і письмового, вміння правильно креслити.
3.7. Залучати обдарованих учнів до участі в інтернет олімпіадах та інтернет конкурсах з математики (“Олімпіс”, “Наурок”, “Всеосвіта”, “Кенгуру”)
3.6. Активізувати роботу щодо формування культури математичного мовлення учнів, дотримання рекомендацій щодо ведення учнівських зошитів та культури оформлення робіт.
Заступник директора
з навчально-виховної роботи Ірина МЕЛЬНИЧУК