33028, м.Рівне, проспект Миру, 7а. Тел./факс (0362) 26-94-29, 63-40-16
02.11.2021 № 01-226
Керівникам організаційних ланок ООП
На звернення окремих членів Профспілки до обласної ради Профспілки щодо
примусової вакцинації від хвороби СОVID-19, повідомляємо наступне.
Профспілки виступають за вакцинацію і ефективну боротьбу проти вірусу, за проведення роз’яснювальної роботи і прискорення процесу щеплення за умови дотримання прав людини.
А тому, спільний представницький орган об’єднань профспілок (далі СПО) не підтримує наказ МОЗ «Про затвердження змін до Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням» від 04 жовтня 2021 року № 2123, який суперечить національним та міжнародним нормативно-правовим актам, згідно з якими вакцинація є добровільною.
З ініціативи Уповноваженого ВРУ з прав людини 20 жовтня ц.р.проведено нараду представників сторін соціального діалогу, на якій обговорено проблемні питання, пов’язані з набранням чинності нормативно-правових актів щодо вакцинації. Спільний представницький орган об'єднань профспілок запропонував МОЗ України скасувати виданий наказ та підтримав пропозиції представників Мінекономіки, МОН, Держпраці, інших установ і організацій, висловлених на зазначеній нараді, щодо комплексного підходу до підготовки цього нормативно-правового акта, й заявив готовність брати в цьому активну участь.
МОЗ України направило на місця роз’яснення щодо застосування уточненого переліку медичних протипоказань та застережень до вакцинації від хвороби СОVID-19. Висновок про тимчасове чи постійне протипоказання до вакцинації може встановлювати лише сімейний або лікуючий лікар.
У зв’язку з встановленням «червоного» рівня епідеміологічної небезпеки освітній процес в очному форматі може відбуватися за умови 100% вакцинованих працівників. В інших випадках, як зазначали у Державній службі якості освіти, - з використанням дистанційної форми навчання.
У заяві Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Людмили Денісової щодо рішення МОЗ про обов’язкову вакцинацію, зокрема працівників закладів освіти, зазначено про неприпустимість обмеження прав осіб, які не вакцинувалися. З метою забезпечення цих прав, за її словами,державою має бути наданийкожному вибір: вакцинуватися, проходити регулярне тестування на відсутність хвороби, або працювати дистанційно.
Водночас омбудсмен закликала громадян України з усією відповідальністю і серйозністю поставитися до свого здоров'я, оскільки вакцинація – єдиний шанс попередити тяжкі ускладнення хвороби та убезпечити себе та своїх рідних.
Голова ООП Юрій КРАВЕЦЬ
Відповідь Мінфіну на звернення Профспілки
Міністерство фінансів України розглянуло звернення Голови ЦК Профспілки працівників освіти і науки України Георгія Труханова від 2.09.2020 № 04-24/16-147065 щодо необхідності забезпечення державою захисту педагогічних, науково-педагогічних та інших працівників закладів освіти, які здійснюють та забезпечують освітній процес в умовах оголошеного Кабінетом Міністрів України карантину у зв’язку з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2 і надіслали лист-відповідь.
Так, у листі зазначається, що питання пріоритетності визначення напрямів використання коштів, передбачених у державному бюджеті, має насамперед вирішуватися Міністерством освіти і науки України як головним розпорядником бюджетних коштів.
Щодо виділення коштів з Фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками Міністерство фінансів інформує, що весь обсяг коштів з Фонду (65,96 млрд грн) відповідно до прийнятих рішень Уряду розподілено між головними розпорядниками коштів.
Водночас на виконання доручення Прем’єр-міністра України Д. Шмигаля від 23.09.2020 № 39787/0/1-20 та відповідно до листа Міністерства фінансів України від 25.09.2020 №07060-06-5/29668 28 вересня 2020 року у Міністерстві фінансів України планується проведення наради з Міністерством освіти і науки України, Міністерством охорони здоров’я України та Міністерством внутрішніх справ України щодо перерозподілу коштів Фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, на доплати до заробітної плати (грошового забезпечення) окремим категоріям працівників закладів освіти.
Застосування контрактної форми трудового договору для вчителів опорних закладів
02.10.2017
ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на запити членів Профспілки надає роз’яснення щодо правомірності застосування контрактної форми трудового договору для педагогічних працівників опорного закладу освіти.
Законом України «Про загальну середню освіту» визначено, що трудові відносини в системі загальної середньої, дошкільної, позашкільної освіти регулюються законодавством України про працю, Законом України «Про освіту», цими Законами та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до статті 21 Кодексу законів про працю контракт є особливою формою трудового договору і сфера його застосування визначається законами України. Це суттєво звужує сферу застосування контракту. Укладення контракту у випадках, не передбачених законами України, не допускається, оскільки це знижує рівень соціальної захищеності працівників і суперечить вимогам Конвенції Міжнародної організації праці № 158 (1982 року), ратифікованої Україною 4 лютого 1994 року.
Сферу застосування контрактної форми трудового договору в галузі освіти до 28.09.2017 визначав Закон України «Про освіту» від 23.05.1991 № 1060-ХІІ, який втратив чинність у зв’язку з прийняттям Верховною Радою України нового закону «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VIII.
Згідно із статтею 20 Закону № 1060-ХІІ керівники навчальних закладів, що є загальнодержавною власністю і підпорядковані Міністерству освіти і науки України або іншим міністерствам і відомствам, обираються за конкурсом і призначаються на посаду шляхом укладання з ними контракту.
Відповідно до статті 54 Закону № 1060-ХІІ педагогічні та науково-педагогічні працівники приймаються на роботу шляхом укладення трудового договору, в тому числі за контрактом. Новий Закон № 2145-VIII передбачає можливість укладання контракту тільки з керівником закладу освіти, обраним (призначеним) у порядку, встановленому законодавством та установчими документами закладу освіти.
Законом України «Про загальну середню освіту» не передбачено обов’язкового запровадження для педагогічних працівників контрактної форми трудового договору.
Із зазначеного випливає, що законодавством про освіту (станом до 28.09.2017) була визначена сфера обов’язкового застосування контракту лише для керівників навчальних закладів, що є загальнодержавною власністю. Новий Закон «Про освіту» № 2145-VIII та Закон «Про загальну середню освіту» (із змінами, внесеними Законом № 2145 –VIII) містять положення, які передбачають, що керівник державного, комунального закладу загальної середньої освіти призначається на посаду за результатами конкурсного відбору строком на шість років (строком на два роки – для особи, яка призначається на посаду керівника закладу загальної середньої освіти вперше).
Укладення контракту з педагогічними працівниками загальноосвітніх навчальних закладів (станом до 28.09.2017) можливе було лише за їх згодою відповідно до ст. 21 КЗпП України та ст. 54 Закону № 1060-ХІІ. Новий Закон «Про освіту» не містить положення щодо укладення контракту з педагогічними працівниками.
При цьому, слід враховувати, що контракт покликаний забезпечити умови для виявлення ініціативності і самостійності працівника, враховувати його індивідуальні особливості та професійні навички, підвищувати його правову та соціальну захищеність. Саме на цьому наголошено у рішенні Конституційного Суду України від 9 липня 1998 року № 12-рп/98 у справі за конституційним зверненням Київської міської ради професійних спілок щодо офіційного тлумачення частини третьої статті 21 Кодексу законів про працю України (справа про тлумачення терміну «законодавство»). Умови контракту, які погіршують стан працівника (порівняно з чинним законодавством і колективним договором), вважаються недійсними.
Згідно з абз. 5 п. 5 рішення Конституційного Суду України № 12-рп/98 контрактна форма трудового договору не може впроваджуватись нормативними актами центральних і місцевих органів виконавчої влади, актами органів місцевого самоврядування, а також колективними договорами і угодами та іншими локальними нормативними актами.
Такі пропозиції суперечать як положенням національного законодавства, так і нормам міжнародного права (Конвенції МОП № 158 про припинення трудових відносин з ініціативи роботодавця, Конвенції МОП № 117 про основні цілі та норми соціальної політики, Рекомендації МОП № 166 про припинення трудових відносин з ініціативи роботодавця, Директиві Ради 1999/70/ЄС від 28 червня 1999 року, Директиві Ради 1991/383/ЄЕС від 25 червня 1991 року).
Педагогічні працівники в установах та закладах освіти здійснюють свої професійні обов’язки на постійній основні, умови їх роботи носять довготривалий характер, оскільки пов’язані із здійсненням безперервного навчально-виховного процесу в школах, дошкільних навчальних закладах, і не містять передумов вважати такий процес обмеженим у часі для переведення їх на контракт або строковий трудовий договір.
Крім того, при вирішенні питання щодо обрання форми трудового договору з педагогічним працівником необхідно враховувати положення Галузевої угоди між Міністерством освіти і науки України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2016-2020 роки, пунктом 5.3.8. якої передбачена норма щодо: спрямування контрактної форми трудового договору на створення умов для виявлення ініціативності працівника, враховуючи його індивідуальні здібності, правову і соціальну захищеність; обов’язковості надання додаткових порівняно з чинним законодавством пільг, гарантій та компенсацій для працівників, з якими укладено контракт; трудові договори, що були переукладені один чи декілька разів, вважати такими, що укладені на невизначений строк.
Інформує Юридичний відділ ЦК Профспілки
Звернення Профспілки працівників освіти і науки України
з приводу іноземної агресії
Профспілка працівників освіти і науки України категорично засуджує військову агресію з боку Російської Федерації в Автономній Республіці Крим.
Україна – багатонаціональна держава, де мирно живуть та співіснують понад 100 національностей. За 23 роки незалежності України не зафіксовано жодного конфлікту на етнічному ґрунті, що свідчить про високу громадянську свідомість та повагу до прав кожної нації.
Кримський півострів є невід’ємною частиною нашої держави. Спроба відділення цієї частини суверенної території України – це не тільки порушення норм міжнародного права та гарантій безпеки нашої держави, це спроба знищення демократії та свободи, яку виборов український народ.
Фундаментальні права людини, демократичні цінності та повага до територіальної цілісності держави – це принципи мирного співіснування та міжнародних відносин.
Профспілка працівників освіти і науки України наголошує, що освіта завжди була об’єднавчою силою усіх національностей.
Освіта – суспільне благо і основне право людини, яких вона домагалася протягом багатьох століть. І саме знання та освіта мають стати тією потужною зброєю, яку можна сьогодні використати, щоби зберегти мир і спокій у нашій країні.
Профспілка працівників освіти і науки України звертається до Інтернаціоналу Освіти, Європейського комітету профспілок освіти, зарубіжних профспілкових освітянських організацій із закликом підтримати прагнення народу України жити у демократичній та вільній країні.
Закликаємо згуртувати усі наші сили разом із практичною допомогою міжнародних інституцій, аби захистити суверенітет та територіальну цілісність держави. Сподіваємося, що ця підтримка буде активною, матиме сталий і конкретний характер.
Профспілка працівників освіти і науки України глибоко переконана, що будь-який конфлікт у ХХІ столітті можна вирішити виключно мирним шляхом без застосування військової сили та за участі міжнародного посередництва.
Сьогодні як ніколи необхідне єднання освітян усіх країн задля допомоги українській нації пройти через цей неймовірно важкий період, коли країна опинилася на загрозливій межі між миром і братовбивчою війною.
Не можна допустити, щоб пролилася кров мирних людей, а Україна як держава була піддана ризику втрати своєї територіальної цілісності та суверенітету.
Президія Профспілки працівників освіти і науки України
3.03.2014 р.